W judo, jak w innych sztukach walki, pasy symbolizują poziom umiejętności i osiągnięć uczniów. W tym artykule przedstawimy rodzaje pasów w judo, ich znaczenie oraz sposób zdobywania kolejnych stopni.
Podstawowe informacje o systemie pasów w judo
System pasów w judo, zwany też Kyu-Dan, został stworzony przez założyciela judo, Jigoro Kano. System ten dzieli judoków na dwie główne kategorie: uczniów (kyu) i mistrzów (dan). Każdy z tych poziomów ma swoje własne, unikalne kolory pasów, które służą do identyfikacji stopnia zaawansowania zawodnika.
Pasy dla uczniów (kyu)
- Biały pas (6 kyu) – początkujący
- Żółty pas (5 kyu)
- Pomarańczowy pas (4 kyu)
- Zielony pas (3 kyu)
- Niebieski pas (2 kyu)
- Brązowy pas (1 kyu)
Pasy dla mistrzów (dan)
- Czarny pas (1 dan)
- Czarny pas (2 dan)
- Czarny pas (3 dan)
- Czarny pas (4 dan)
- Czarny pas (5 dan)
- Czarny pas (6 dan)
- Czarny pas (7 dan)
- Czarny pas (8 dan)
- Czerwony pas (9 dan)
- Czerwony pas (10 dan)
Warto zauważyć, że czerwony pas jest zarezerwowany tylko dla najbardziej doświadczonych i wybitnych mistrzów judo. Niektóre kraje mogą posiadać dodatkowe, lokalne pasy oraz stopnie, jednak powyższa lista przedstawia ogólnie przyjęty system na świecie.
Jak zdobyć kolejne pasy w judo?
Zdobywanie kolejnych pasów w judo wymaga czasu, zaangażowania i ciężkiej pracy. Proces ten opiera się na zdobywaniu umiejętności, uczestniczeniu w zawodach, egzaminach oraz systematycznych treningach.
Egzaminy na kolejne pasy
Egzaminy na kolejne pasy są kluczowym elementem awansowania w judo. Każdy egzamin składa się z różnych części, które sprawdzają umiejętności zawodnika, w tym: